5°C bezchmurnie

AKCJA - ZAPAL ZNICZ U AKTORA

Odwiedź grób śp. Henryka Borowskiego, zapal lampkę, zapamiętaj [*] [*] [*]

 

Na babickim cmentarzu spoczywa śp. Henryk Borowski - polski aktor teatralny i filmowy, znany w szczególności z roli w filmie „Krzyżacy (1960), gdzie zagrał postać Zygfryda de Lowe, bohatera negatywnego, rycerza zakonnego. Przypomnimy, że Komtur Szczytna w powieści popełnia samobójstwo (wiesza się).

 

W sieci można wyczytać: „Aktor Teatru Miejskiego na Pohulance w Wilnie (1934-37), Teatru Miejskiego we Lwowie (1937-38), Teatru Buffo w Warszawie (1938-39). W czasie okupacji pracował fizycznie, brał też udział w konspiracyjnym życiu artystycznym Warszawy. Walczył w powstaniu warszawskim. Po wyzwoleniu aktor Teatru Wojska Polskiego w Łodzi (1945-49), Kameralnego Domu Żołnierza w Łodzi (1949), warszawskich: Współczesnego (1949-58, 1960-91), Polskiego (1958-60). Wykładowca w warszawskiej PWST (1947-58). Od 1979 miał tytuł członka zasłużonego SPATiF-ZASP.” (filmpolski.pl)

 

Aktor urodził się 14 lutego 1910 roku w Płocku, a zmarł 13 listopada 1991 r. w Warszawie. Trumna z prochami spoczęła na babickiej ziemi. Jak udało się nam ustalić, aktor za życia związany był z jedną z babickich rodzin (z ul. Ogrodniczej w Babicach Nowych). Koligacje niemalże rodzinne sprawiły, że podjęto decyzję o pochówku artysty właśnie u nas.

 

Aktor miał córkę i pasierbicę. Prawdopodobnie obydwie na stałe nie zamieszkują w Warszawie, dlatego każdego roku grób śp. Henryka Borowskiego wygląda schludnie, ale sprawia wrażenie, jakby był zapomniany. Tylko nieliczni pamiętają, żeby zatrzymać się, pomodlić i zapalić tu znicze. Na murowanym pomniku dziś niewidoczne są również litery wyryte w płycie nagrobnej.

 

W tym roku Naszym Czytelnikom chcemy przypomnieć o tej postaci, poprosić o modlitwę za Jego duszę, jak również zwrócić się z prośbą o zapalenie symbolicznej lampki.

 

Jak znaleźć grób aktora?? Wchodzimy bramą zlokalizowaną przy małym rondzie, po krótkim spacerze mijamy charakterystyczny grobowiec Rodziny Killenów (na pierwszym zdjęciu). Grób śp. Henryka Borowskiego znajdziemy kilkanaście alejek dalej, 60 kroków od grobowca Killenów, po prawej stronie, nieopodal studni w sektorze I (zdjęcia). Na grobie położone zostały kartki z opisem i fotografiami - na pewno traficie. NASZA AKCJA - ZAPAL ZNICZ U AKTORA - NIE DAJ ZAPOMNIEĆ.

 

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…..

 

zebrał: Michał Starnowski - fot. własne i internet.

Patronat - Stowarzyszenie "Działajmy Razem" 

 

AKCJA - ZAPAL ZNICZ U AKTORA komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się