17°C bezchmurnie

CZOŁGI W BABICACH

Historyczna inscenizacja bitwy pancernej.

 

W sobotę, 29 września 2018 roku o godz. 15.00 na placu „pobasenowym”, czyli na gminnym terenie pomiędzy parkiem a ulicą Polną w Starych Babicach odbyła się inscenizacja bitwy pancernej, która została stoczona w 1939 roku pod miejscowością Pociecha.

 

Inscenizacja historyczna, której organizatorem byli: Powiat Warszawski Zachodni i Gmina Stare Babice, zgromadziła wielu mieszkańców (starszych i młodszych), którzy z zaciekawieniem obejrzeli losy ludności cywilnej oraz walkę pancerną.

 

Przypomnijmy (na podstawie zaproszenia). 18 września 1939 roku, w czasie starcia pod Pociechą w Puszczy Kampinoskiej, półpluton Orlika składający się z 1 czołgu TKS Orlika, uzbrojonego w karabin maszynowy 20 mm oraz 2 czołgów TKS uzbrojonych w karabiny maszynowe, osłaniający Grupę Operacyjną Kawalerii gen. Romana Abrahama, zniszczył ogniem z 20 mm działka TKS Orlika 3 czołgi niemieckie z 1 Dywizji Lekkiej, prawdopodobnie typu PzKpfw 35 i jeden typu PzKpfw IVB. W wyniku starcia zginął m. in. dowódca niemieckiego plutonu - Książę Raciborsk, 23-letni leutnant Wiktor IV Albrecht von Ratibor.

 

Warto dodać, że już od godz. 12.00 żołnierzy grupy rekonstrukcyjnej można było spotkać na babickim rynku.

 

Michał Starnowski

 

CZOŁGI W BABICACH komentarze opinie

  • gość 2018-10-01 13:07:35

    Widzę że to była tzw. pseudo rekonstrukcja. Błędy merytoryczne w opisie wydarzenie jak rozumiem przygotowanym przez organizatora. Jak widać sam przebieg potyczki (bo to nie była przecież bitwa pancerna) też dodatkowo uatrakcyjniony :-)

  • gość 2018-10-01 14:23:20

    Skrytykować łatwo - proszę opisać jak zgodnie z historią wyglądała ta potyczka, żeby organizator na drugi raz nie robił takich merytorycznych błędów.

Dodajesz jako: Zaloguj się