0°C słabe przelotne opady śniegu

W KIERUNKU NATURY - BIORÓŻNORODNOŚĆ

Organizatorzy tegorocznego festynu, przygotowanego z okazji Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Starych Babicach (impreza odbyła się 22 kwietnia 2017 r.), wzorem lat ubiegłych, zaoferowali przybyłym całą masę atrakcji.

 

Ekologiczne warsztaty podzielono na trzy grupy: edukacyjną, artystyczną i sportową. Kto chciał, mógł pogłębić swoją wiedzę o alternatywnych źródłach energii, o tym jak zapobiegać zanieczyszczaniu powietrza, lub wziąć udział w pokazie ciekawych eksperymentów i doświadczeń fizycznych (Mały Edison).

 

Swoje eko-stoiska zaprezentowali: Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" i Kampinoski Park Narodowy. Naturalnie na festynie nie mogło zabraknąć druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Babicach.

 

Stałe punkty tego ekologicznego święta to również zbiórka makulatury i korków, a także loteria fantowa. Dla chętnych przygotowano quizy z wiedzy ekologicznej (koło fortuny) oraz z ratownictwa i pomocy przedmedycznej (dwa ostatnie połączone z instruktażem praktycznym).

 

Na kolejnych stoiskach zaprezentowano wyroby mydlarskie, pszczelarskie, zioła i rośliny ozdobne a także wystawę prac fotograficznych i plastycznych (część z nich wykonano na festynie). Odbyły się ponadto warsztaty kulinarne "Zdrowe śniadanie", a "Młodzi przyrodnicy" (uczniowie babickiej podstawówki) mieli całe pierwsze piętro szkoły, by podzielić się z innymi swoimi pasjami. W ramach aktywności sportowej przeprowadzono wiele gier sprawnościowych i zabaw (w tym tych "dawnych" z podwórka). Były punkty medycyny estetycznej, masażu głowy i karku oraz stoisko edukacyjne z pakietem informacji na temat profilaktyki wad postawy u dzieci. Kto chciał mógł zatańczyć Zumbę lub pokołysać się w rytmie innych melodii, chociażby wraz z grupą Grow Academy w czasie jej pokazu.

 

Zgodnie z informacjami umieszczonymi na plakatach zapraszających na Dzień Ziemi, przybyli na festyn mogli zobaczyć cztery odsłony jogi: dla dzieci, dla młodzieży, dla dorosłych oraz dla rodzica z dzieckiem. O "doznania artystyczne" na eko-pikniku zadbali prowadzący: stoiska z malowaniem twarzy i z rękodziełem, warsztaty muzyczne (z instrumentami z recyklingu i warzyw) oraz wspomniane wcześniej zajęcia plastyczne.

 

Dla "głodnych literatury" zorganizowano kiermasz książek, a kto zgłodniał w dosłownym tego słowa znaczeniu, mógł spróbować zdrowej żywności: soków, kanapek, świeżych gofrów, wyrobów piernikowych, a także wielu innych smakowitości w kawiarence i szkolnej stołówce. W trakcie festynu wręczono nagrody dla laureatów konkursów ekologicznych i kilku właścicieli książeczek ekologa - odwiedzający stoiska zbierali do nich naklejki, potwierdzające pokonanie kolejnych szczebli ekologicznej drabiny.

 

Dariusz Smoliński

 

W KIERUNKU NATURY - BIORÓŻNORODNOŚĆ komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się