21°C pochmurno z przejaśnieniami

WRACA TRADYCJA PALENIA OPON NA JANA (BYŁ TO OCZYWIŚCIE ŻART NA PRIMA APRILIS)

wojt-rada-urzad-wybory-zebrania, WRACA TRADYCJA PALENIA (BYŁ OCZYWIŚCIE ŻART PRIMA APRILIS) - zdjęcie, fotografia

Minister Środowiska prof. dr hab. Jan Szyszko nie tylko zliberalizował "ustawę o wycince drzew", jest nowa decyzja, która wejdzie w życie z dniem 1 czerwca 2017 roku.

 

Dobrze wiemy, że działania obecnej władzy, to m.in. troska o polską historię i zachowanie dotychczasowych tradycji. Współpraca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Ministerstwem Środowiska zaowocowała wydaniem wspólnego rozporządzenia, które dopuści palenie ognisk z opon. Prace legislacyjne trwały ponad rok.

 

 

Ze względów bezpieczeństwa pożarowego ogniska takie mają spełnić kilka warunków (obwałowanie ziemnie, wyposażenie w gaśnice proszkowe i koce gaśnicze), ponadto w trosce o tradycję, organizatorzy ognisk będą musieli wyróżniać się odpowiednim ubraniem (moda z lat 80-tych zeszłego stulecia) oraz identyfikatorem z urzędowym hologramem. O pozwolenie palenia ognisk z opon trzeba będzie występować do Urzędów Miast/Gmin. W urzędach mają być przygotowane stosowne wnioski do wypełnienia, a decyzja ma być wydawana w przeciągu 3 dni (również identyfikatory). Ważne: rozpatrywane będą jedynie wnioski złożone osobiście w kancelarii urzędów.

 

 

W uzasadnieniu do rozporządzenia czytamy, że w opony będzie można nieodpłatnie zaopatrywać się m. in. w gminnych punktach selektywnego zbierania odpadów. Zapytaliśmy babickich urzędników, którzy potwierdzili, że punkt przy ul. Mizikowskiego jest przygotowany do tej nowelizacji przepisu. - "opony z punktu nie były wywożone od ponad pół roku, dla wszystkich wystarczy", poinformował naszą redakcję jeden z urzędników, który chciałby zachować anonimowość.

 

Ważne: ogniska z opon będzie można palić tylko raz w roku - jedynie w wigilię imienin św. Jana, czyli w nocy z 23/24 czerwca. Zapisy rozporządzenia są niemalże identyczne do tych, które raz w roku dopuszczają nocne "strzelanie fajerwerkami", czyli w Noc Sylwestrową.

 

Michał Starnowski, fot. arch. Krzysztof Grzybowski

 

WRACA TRADYCJA PALENIA OPON NA JANA (BYŁ TO OCZYWIŚCIE ŻART NA PRIMA APRILIS) komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się