17°C bezchmurnie

ZEBRANIE W BORZĘCINIE DUŻYM

23 listopada 2017 roku o godz. 18.00 rozpoczęło się zebranie Mieszkańców Borzęcina Dużego i Małego, Topolina, Wierzbina, Zalesia, Stanisławowa, Mariewa i Budy.

 

Z prawie dwutygodniowym opóźnieniem (za co gorąco przepraszamy) informujemy Naszych Czytelników, że we wtorek 23 listopada br. odbyło się zebranie Mieszkańców zamieszkujących zachodnią część Gminy Stare Babice.

 

Na zebraniu, na które przybył: Starosta Warszawski Zachodni Jan Żychliński, Wójt Gminy Stare Babice Krzysztof Turek, Zastępca Wójta Gminy Stare Babice Marcin Zając, Kierownicy Gminnych Referatów: Agnieszka Senterkiewicz, Kazimierz Steć, Paweł Błażejewski, Przewodniczący Rady Gminy Stare Babice Henryk Kuncewicz, Radni: Justyna Szczepanik, Krzysztof Szuba, Remigiusz Fijołek oraz Sołtysi ww. wsi (nie wymieniamy z nazwiska, ponieważ nie chcielibyśmy kogoś pominąć) poruszano wiele tematów związanych z tymi rejonami Gminy Stare Babice.

 

Nie zabrakło więc tematu związanego z planowanym od stycznia podniesieniem opłat za wywóz odpadów komunalnych. Jak już wiadomo od stycznia 2018 roku na podstawie Uchwały Rady Gminy Stare Babice z dnia 29 listopada 2017 roku stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny wynosić będzie 19,00 zł miesięcznie za każdą osobę zamieszkująca daną nieruchomość., a stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób nieselektywny wynosić będzie 29,00 zł miesięcznie za każdą osobę zamieszkująca daną nieruchomość. W temacie śmieci poruszono również wątek Straży Gminnej, a mianowicie czy strażnicy mogą kontrolować nasze posesje i sprawdzać poprawność wypełnianych deklaracji śmieciowych. Jak usłyszeli zebrani - takie działania SG są zgodne z prawem, a mówi o tym jedna z uchwał Rady Gminy Stare Babice (z maja 2013 roku).

 

Rozmawiano też o zapowiadanych wcześniej i zaplanowanych na przyszłe lata modernizacjach i remontach dróg. W tym temacie w szczególności wypowiadał się Starosta Warszawski Zachodni, który przekazał zebranym informacje o drastycznie rosnących kosztach budowy 1 kilometra drogi (m. in. drastycznie wzrosła cena asfaltu). Rosnące ceny będą powodowały ograniczanie inwestycji i tak, zamiast wybudowania chodnika wzdłuż całej ul. Kosmowskiej, w 2018 roku powstanie odcinek zaledwie 1 kilometrowy (od ul. Warszawskiej w stronę Borzęcina Małego). Starosta przekazał również informacje, że w 2018 roku wykonany zostanie chodnik przy ulicy Kwiatowej w Mariewie i dokumentacja techniczna ulicy Spacerowej. Nasz redakcyjny komentarz: "nie przeciwstawiamy się i nie przymilamy żadnym Mieszkańcom, ale wydawać się może, że pod względem zapewnienia bezpieczeństwa, z uwagi na fakt, że większy ruch pojazdów i pieszych jest na ul. Kosmowskiej, chodnik w pierwszej kolejności powinien być wykonany na całej długości tej właśnie ulicy".

 

Zaświeciło światełko nadziei w sprawie zmiany przebiegu trasy linii 729 o co wnioskowała m. in. Sołtys Stanisławowa Urszula ŚwiąteJustyna Szczepanik. k i Radna Mieszkańcy dowiedzieli się też o uruchomieniu  nowej linii dojazdowej na trasie Wolskie - Starostwo PWZ, które to połączenie powstało z inicjatywy Urzędu Miejskiego w Ożarowie Maz. i jest współfinansowane przez Miasto Ożarów Maz. i Gminę Stare Babice.

 

Podczas spotkania poruszano również szereg innych tematów, w tym takich, które dotyczyły pozostałych miejscowości „po zachodniej stronie”. Rozmowy dotyczyły tematów odnoszących się do bezpieczeństwa i inwestycji.

 

Michał Starnowski

 

ZEBRANIE W BORZĘCINIE DUŻYM komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się